dewalt_dstsx12z
DEWALT DSTSX12Z staples 5.6-12 galvanised 5m (5000 pcs)
11.76 tax incl.
On order: delivered from 22/05/2026
pack
  • Delivery by DHL
DeWALT Free Battery Promotion at Klium!
How does it work?
  • Promotion valid from 01.05.2026 until 31.05.2026 or while stocks last.
Product description
  • [DSTSX] Staples 5.6-12 Galvanised 5m
Features
  • Staples with galvanised or stainless steel surface finish.
Key features according to our expert
  • Length: 12 mm
  • Surface treatment: Zinc plated
  • Quantiy per pack: 5000
  • Staple crown width: 5,6 mm
Specifications / All features
  • Brand: DEWALT
  • EAN: 5902013951605
  • Supplier number: DEWALT DSTSX12Z
Length
12 mm
Surface treatment
Zinc plated
Quantiy per pack
5000
Staple crown width
5,6 mm
Compatible with
Max. cutting capacity at 45° [square profile]
Galvanised
Box quantity
0,0 º
Product type
5,6 mm
Finish
12,0 mm